O mě

Vážený návštěvníku,

vítám tě na těchto stránkách. Budu rád, najdeš-li zde fotografie a informace, které tě zaujmou, nebo se jen tak podíváš a později se sem opět vrátíš.

Mou snahou je zdokumentovat dění kolem sebe, zachytit pomíjivé okamžiky zajímavých akcí, činností i krásy přírody. Rád se podělím o používané postupy a mé pokusy v oblasti fotografie i o vlastní úvahy a názory.

Něco o mně:

Narodil jsem se v roce 1959. Vystudoval jsem Střední průmyslovou školu v Čimelicích a ČVUT Praha obor telekomunikační technika.

Jako malý jsem zažil dobu klasických fotoaparátů na svitkový film. Fotoaparát nebyl rozhodně v každé rodině, jen někteří jím byli vybaveni a jen někteří uměli dotáhnout proces fotografování až dio podoby papírového výstupu. Fotografie mne chytla v okamžiku, kdy můj otec vytáhl svou Flexaretu na svitkový film 6×6. Spolu s ním jsem pak v temné komoře „vyvolával duchy“, jak s oblibou říkal. Mimochodem, z té doby si neustále uchovávám velké fotoalbum, které vytvářeli rodiče a které mapuje mé kroky od samého začátku až do dospělosti.

Zvláštní vůně vývojky a ustalovače mne pak provázela během mých studií na střední i vysoké škole. Vždy šlo jen o příležitostné „cvakání“. Fotografii jsem se věnoval více na své roční vojenské službě – to byl můj poměrně velký zájem a koníček.

S nástupem digitálu se změnil zcela systém tvorby fotografia a já nemohl být stranou.

V současné době mám ve své výzbroji plnoformátovou zrcadlovku NIKON D3x (se základní sadou tří objektivů NIKON 12-24/2,8, 24-70/2,8 a 70-200/2,8, doplněnou pevným sklem 85/1,8 a makroobjektivem 105/2,8) se kterou vlastně pracuji na všech akcích a v polici již odpočívají na „fotodůchodě“ starý NIKON D70 ale i novější NIKON D300. Pro cesty a na místa, kam se nehodí vláčet tak velká a těžká polo a profitěla, je připraven DX NIKON D3200 a nově i malý kompakt SONY DSC-RX100VA.

Samostatnou kapitolou jsou analogové přítroje – na 35 mm zejména NIKON N90x, pro svitek PENTACON six TL a ve velkém formátu WISTA45 na planfilm 4×5 palců. No a jako specialita je DIRKOMA 45 – pinhole na planfilm 4×5 palců.